Přemýšleli jste nad zajímavým prvkem vaší zahrady, který by zároveň sloužil i k letnímu osvěžení? Ideální variantou je koupací jezírko. Prodejci nabízí nejrůznější konstrukce, dle vašich požadavků. Rozhodně lépe zapadne do přírodního prostředí, než betonový nebo plastový bazén. O čištění se postarají domácí čističky vody, tudíž nebudete potřebovat žádné chemikálie, které by akorát pustošili rostliny okolo. Rostliny vstřebají z vody veškeré živiny, které potom nezbývají pro sinice, které by se jinak rychle rozmnožovaly. Kromě biologické čistírny přichází v úvahu kořenová čistírna. Všechny jsou nenáročné ekonomicky i a na energii.
Variantu koupacího jezírka vyhledává čím dál víc majitelů zahrad. Určitě skvěle zapadá do ekosystému vaší zahrady. Navíc se v průběhu roku vzhled jezírka mění a nabízí v každém období jinou faunu. Rostliny plní úlohu sekundární mechanické čističky. Mohou být umístěny přímo v samotném koupacím jezírku nebo si zvolíte vedlejší rybníček, ve kterém budou zasazeny pracovní rostliny, které se budou starat o čistotu vody. Je tak oddělena koupací část od té čistící. Jinak si můžete dovolit okolí jezírka přikrášlit přírodními materiály, kameny, pískem, dřevem. Nezapomeňte si vše dopředu pořádně promyslet, kde bude jezírko umístěné, jak bude velké, jestli bude mít dvě části, jestli na něj nebude příliš pražit slunce. Ušetří vám to peníze a pozdější starosti. Cena stojí přibližně 1000 Kč na m2.
Do koupacího jezírka si můžete nasadit ryby. Časem vás jistě nepřekvapí, že se sem tam objeví nějaká žabka, ptáci nebo ještěrky. Minimální objem vody pro chov ryb je cca deset kubických metrů vody. Dbejte na dokonalé okysličení vody, živočichům se bude lépe žít. Nezapomínejte na přikrmování, speciálním krmivem pro ryby nebo kouskem rohlíku nebo housky. V zimě se ryby nekrmí. A jak je to s koupáním? Po čase si zvyknou ryby i vy. Jen je pro ně lepší, když jde o hejno, protože se pak cítí bezpečněji.